Giriş Kayıt

Giriş

× SİTE KURALLARI Madde -7
Forumda yayınlanan görüşlerin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün ve/veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarının resmi görüşüyle bir alakası yoktur. Bu sebeple icrai işlemler oluşturulmasına bu site/forum’ daki görüşler resmi dayanak yapılamaz. Resmi görüş alınması gerekiyorsa, kurumsal mevzuat hükümlerine uygun hareket edilmesi gerekir.

file Soru Arsa Paylarının Bağımsız Bölümün Değeri İle Orantılı Olması

  • Tasinmaz NET
  • Tasinmaz NET Kullanıcısının Avatarı Konu Yazarı
  • Çevrimdışı
  • Yönetici
  • Yönetici
  • İşimiz Taşınmaz Gücümüz NET Tasinmaz.NET
Çok
2 yıl 7 ay önce #1 Yazan: Tasinmaz NET
...............Mahallesi 23 Ada 10 parselde Mustafa ........adına kayıtlı iken, 6 bağımsız bölümden oluşan taşınmaz üzerinde kat mülkiyeti tesisinde tescil olmuştur. Söz konusu kat mülkiyeti tesis işleminde; işlem için, ibraz edilen belgelerden listede kat irtifakına konu bağımsız bölümler için, değer bildirimi istenmediği ve değer belirtilmeden arsa pay verildiği görülmektedir.

TKGM' nün 03.08.2009 tarih 1685 Syl. Genelgesinde (2009/14); 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununda değişiklik yapan 5912 sayılı Kanunun 2 ve 3. fıkralarında; kat irtifakı tesisinde arsa paylarının bağımsız bölümlerin kat irtifakı tesisi sırasındaki değeri ile olacağı belirtilmiştir. Bu nedenle, kat irtifakı tesis taleplerinde yasanın 12 ve 14. maddelerine göre istenen belgelerden, bağımsız bölüm listesinde, her bağımsız bölümün değerinin bulunması ve arş paylarının bu değerler ile orantılı olarak verilmiş olduğunun aranması zorunludur.

Tapu Dairesi Başkanlığınca tenkite iştirak edilmemiştir.

Tapu ve Kadastro Kurulunun 17.10.2011 tarihli ve 5 No Tu Kararında "634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunun 3. maddesinin 2. fıkrası ve 12/a maddeleri uyarınca tapu müdürlüklerinde kat mülkiyeti ve kat irtifakı tesisi işlemlerinde, ibraz edilen mimari projelerde bulunması gerekli bilgiler içerisinde bağımsız bölümlerin konum ve büyüklerine göre hesaplanan değerleriyle oranlı arsa paylarının olması gerektiği, ayrıca, arsa paylarının hesaplanmasına esas teşkil eden değerlerin belirtilmesine gerek bulunmadığı..." ifade edildiğinden, anılan karar gereğince kat mülkiyeti tesisi işleminde ibraz edilen mimari projede arsa paylarının hesaplanmasına esas teşkil eden değerlerin belirtilmesine gerek bulunmamaktadır.

İşimiz TAŞINMAZ; Gücümüz NET
Taşınmaz.NET

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  • İzin Verilmeyen: yeni konu oluşturun.
  • İzin Verilmeyen: yanıtlayın.
  • İzin Verilmeyen: iletinizi düzenleyin.
Sorumlular: Tasinmaz NET
No upcoming Birthdays
Sayfa oluşturma süresi: 0.219 saniye
Geliştiren: Kunena Forum

Misafirlerimiz

Bugün 262

Bu Hafta 4354

Bu Ay 11499

Tümü 378282

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Your browser doesn't support this tag cloud

Aktif Kullanıcılar