Giriş Kayıt

Giriş

× SİTE KURALLARI Madde -7
Forumda yayınlanan görüşlerin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün ve/veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarının resmi görüşüyle bir alakası yoktur. Bu sebeple icrai işlemler oluşturulmasına bu site/forum’ daki görüşler resmi dayanak yapılamaz. Resmi görüş alınması gerekiyorsa, kurumsal mevzuat hükümlerine uygun hareket edilmesi gerekir.

file Soru Bakım Alacaklısının İrade Beyanının Tam Olarak Yazılması

  • Tasinmaz NET
  • Tasinmaz NET Kullanıcısının Avatarı Konu Yazarı
  • Çevrimdışı
  • Yönetici
  • Yönetici
  • İşimiz Taşınmaz Gücümüz NET Tasinmaz.NET
Çok
2 yıl 8 ay önce #1 Yazan: Tasinmaz NET
..... ..... ada, 6 parselde 63/785 arsa paylı birinci kat 5 bağımsız bölüm numaralı mesken İ… H… adına kayıtlı iken; Adı geçen malik bizzat taşınmazını kendisini ölünceye kadar bakıp beslemek ve görüp gözetmek koşulu ile H. ......'ya ve D.. a 1/2 hisseler ile temlik etmiştir.

İşleme ilişkin resmi senet incelendiğinde; İ.. .....'ün taşınmazını 1/2 hisseler ile H.......'ya ve D.......'a temlik iradesinin hatalı olarak "..tamamını H. ......'ya..." ve ".. .tamamını D......'a..." temlik ettim şeklinde yazıldığı görülmüştür.

Tapu Sicil Müdürlüklerinde Düzenlenen Resmi Senetlere İlişkin Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik 14. Maddesi " İrade beyanlarının birbirine uygun olması " başlıklı olup"Resmî senetteki irade beyanları açık olur. Kişiden kişiye değişik yorumlanacak kavramlara yer verilmez. Akdin türüne göre bütün esaslı noktalara yer verilir. Taraflardan birinin irade beyanında yer alan unsurların her birini, taraflardan diğerinin irade beyanı tam olarak karşılar. Bu suretle akdin konusuna ilişkin bütün noktalarda tarafların anlaşmış olmaları sağlanır. " Hükmünü öngörmektedir.

Tenkit konusu işlemde resmi senede malikin iradesi taşınmazı 1/2 hisseler ile temlik etmeye yönelik iken yanlış olarak "tamamı" ibaresi yazılmıştır. Yapılan yanlışlık Tapu Sicil Müdürlüklerinde Düzenlenen Resmi Senetlere İlişkin Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik 27. Maddesi "Resmî senetlerdeki yanlışlık ve eksiklik akdin altına yazılarak taraflar ve görevlilerce imzalanır. " Hükmü uyarınca, İ… H…'ün iradesinin taşınmazı 1/2 hisseler ile H. 'ya ve D…. 'a temlikine ilişkin olduğu resmi senede yazılmak ve imzalarının alınmasını sağlamak sureti ile giderilmelidir.

Tapu Dairesi Başkanlığınca tenkite iştirak edilmiştir.

İşimiz TAŞINMAZ; Gücümüz NET
Taşınmaz.NET

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  • İzin Verilmeyen: yeni konu oluşturun.
  • İzin Verilmeyen: yanıtlayın.
  • İzin Verilmeyen: iletinizi düzenleyin.
Sorumlular: Tasinmaz NET
No upcoming Birthdays
Sayfa oluşturma süresi: 0.240 saniye
Geliştiren: Kunena Forum

Misafirlerimiz

Bugün 1000

Bu Hafta 1866

Bu Ay 17160

Tümü 399745

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Your browser doesn't support this tag cloud

Aktif Kullanıcılar