Giriş Kayıt

Giriş

× SİTE KURALLARI Madde -7
Forumda yayınlanan görüşlerin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün ve/veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarının resmi görüşüyle bir alakası yoktur. Bu sebeple icrai işlemler oluşturulmasına bu site/forum’ daki görüşler resmi dayanak yapılamaz. Resmi görüş alınması gerekiyorsa, kurumsal mevzuat hükümlerine uygun hareket edilmesi gerekir.

file Soru Bölünemez Büyüklükteki Tarım Arazilerinde Satış - 2

  • Tasinmaz NET
  • Tasinmaz NET Kullanıcısının Avatarı Konu Yazarı
  • Çevrimdışı
  • Yönetici
  • Yönetici
  • İşimiz Taşınmaz Gücümüz NET Tasinmaz.NET
Çok
2 yıl 9 ay önce #1 Yazan: Tasinmaz NET
Bölünemez Büyüklükteki Tarım Arazilerinde Satış - 2, Tasinmaz NET tarafından oluşturuldu
......... Köyü, 120 ada, 19 parseldeki Naif ........adına kayıtlı; 2.203.87m2 "Bağ" vasfındaki taşınmazın; 600/2200 hissesi; 02.7.2010 tarih ve 241 yevmiye sayılı işlemle, Şükrü ........'e satıldığı, ..... Köyü, 120 ada, 20 parselde; Necat ......ve Selahattin ..... adına 1/2 payla kayıtlı, 3.274.02 m "Bağ" vasfındaki taşınmada, her iki malik hisselerinden toplam 600/3274 hisseyi, Şükrü ........'e sattıkları,saptanmıştır. 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Yasası'nın 8. Maddesinde beş çeşit olarak sınıflandırılan tarım arazilerinden bölünemez olarak belirlenen ve parsel büyüklüğü belirtilmiş taşınmazların daha küçük parsellere ayrılmamaları amacıyla her türlü devir-temlik ve ifraz yasağı getirilmiş bulunması ve bu kapsam dışında kalan yerlerde ki hisseli satışlarda uygulamanın gösterildiği TKGM nün 20.03.2007 tarih ve 1643 Sayılı Genelgesindeki 2007/5) bildirişe aykırı olarak, yapılan bu işlemde; "Dikili Tarım Arazilerinin" 0,5 hektarın (5.000 m2) altına 3. kişilere pay satılmıştır.

Bu nedenlerle;Öncelikle, yasaya aykırı bu satış işlemlerinin iptali için taraflara ikazda bulunulması, aksi takdirde, işlemin iptali için yasal girişimde bulunulması; Benzeri hatalara bir daha yer verilmemesi,

Tapu Dairesi Başkanlığınca tenkite iştirak edilmiş olupTenkite alınan işleme yönelik olarak; yapılan işlem hakkında Genel Müdürlüğümüzün 20/03/2007 tarih ve 2007/5 sayılı genelgesi gereğince ilgili İlçe Tarım Müdürlüğüne Müfettiş tespitinde belirtilen hususlarda dikkate alınmak suretiyle açıklayıcı bir yazı ile bilgi verilmesi, alınacak cevabi yazının olumlu olması halinde işlemin mevcut hali ile kalması, aksi taktirde ise öncelikle tapunun eski haline dönmesi sağlanarak kanuna aykırılığın ortadan kaldırılması, tarafların muvafakatlarının alınmaması halinde ise Müdürlükçe mahalli mali kuruluşa dava açılması yönünde bildirimde bulunulması gerekmektedir.

İşimiz TAŞINMAZ; Gücümüz NET
Taşınmaz.NET

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  • İzin Verilmeyen: yeni konu oluşturun.
  • İzin Verilmeyen: yanıtlayın.
  • İzin Verilmeyen: iletinizi düzenleyin.
Sorumlular: Tasinmaz NET
No upcoming Birthdays
Sayfa oluşturma süresi: 0.233 saniye
Geliştiren: Kunena Forum

Misafirlerimiz

Bugün 260

Bu Hafta 260

Bu Ay 13209

Tümü 414185

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Your browser doesn't support this tag cloud

Aktif Kullanıcılar