Giriş Kayıt

Giriş

× SİTE KURALLARI Madde -7
Forumda yayınlanan görüşlerin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün ve/veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarının resmi görüşüyle bir alakası yoktur. Bu sebeple icrai işlemler oluşturulmasına bu site/forum’ daki görüşler resmi dayanak yapılamaz. Resmi görüş alınması gerekiyorsa, kurumsal mevzuat hükümlerine uygun hareket edilmesi gerekir.

file Soru İntifa Hakkında Sürenin Kütük Üzerinde Gösterilmesi

  • Tasinmaz NET
  • Tasinmaz NET Kullanıcısının Avatarı Konu Yazarı
  • Çevrimdışı
  • Yönetici
  • Yönetici
  • İşimiz Taşınmaz Gücümüz NET Tasinmaz.NET
Çok
1 yıl 11 ay önce #1 Yazan: Tasinmaz NET
İntifa Hakkında Sürenin Kütük Üzerinde Gösterilmesi, Tasinmaz NET tarafından oluşturuldu
05/04/2011 tarih 10704 yevmiye numaralı işlem: ile işlem ile …… Mahallesi 879 ada 10 parsel sayılı "Şüyulandırma 2981/10-c edinme sebebi ile arsa vasfı ile Mehmet ……adına kayıt taşınmazın intifa hakkı kayıt maliki üzerinde bırakılarak 1/2 hisseler ile Abdülkadir …….ve Kadri ……..'ya satış işlemi yapılmıştır.

Resmi senette intifa_hakkının 99 yıllık olduğu belirtildiği halde bu hususun kütüğün irtifak hakkı sütununda gösterilmediği görülmüştür.

Söz konusu intifa hakkında ilgililerin iradesinin süreli olarak mı yoksa hayat boymu olduğunun öğrenilerek, Resmi Senet Yönetmeliği' nin 27 maddesine göre işlem yapılması gerekir.

Kütüğün ilgili sütununa yapılan tescilde büyük (A) yerine küçük (a) yazıldığı ve mükellefiyet olduğu halde büyük (M) yazılması gerekirken, hak olarak düşünülerek küçük (h) olarak tescil yapıldığı görülmüştür. Tapu Sicil Tüzüğü'nün 30.maddesine göre işlen yapılması gerekir.

Ayrıca, eski tapu senedinin dosyaya takıldığı görülmüş olup, Genel Müdürlük Ma kamı'nın 21/05/2011 tarihli "Arşivlerin Yeniden Düzenlenmesi Hk. " Olur'una titizlikle uyulması gerekir.

Tapu Dairesi Başkanlığınca tenkite iştirak edilmeklee birlikte intifa hakkının tesciline ilişkin hatanın Tapu Sicili Tüzüğünün 85 inci maddesinin son fıkrası hükmüne göre düzeltilmesi gerekmektedir.

İşimiz TAŞINMAZ; Gücümüz NET
Taşınmaz.NET

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  • İzin Verilmeyen: yeni konu oluşturun.
  • İzin Verilmeyen: yanıtlayın.
  • İzin Verilmeyen: iletinizi düzenleyin.
Sorumlular: Tasinmaz NET
No upcoming Birthdays
Sayfa oluşturma süresi: 0.279 saniye
Geliştiren: Kunena Forum

Misafirlerimiz

Bugün 441

Bu Hafta 2332

Bu Ay 17626

Tümü 400211

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Your browser doesn't support this tag cloud

Aktif Kullanıcılar