Giriş Kayıt

Giriş

file Soru MÜLGA (ESKİ) Yazışma Usulü Hk.

  • Tasinmaz NET
  • Tasinmaz NET Kullanıcısının Avatarı Konu Yazarı
  • Çevrimdışı
  • Yönetici
  • Yönetici
  • İşimiz Taşınmaz Gücümüz NET Tasinmaz.NET
Çok
3 yıl 3 ay önce #1 Yazan: Tasinmaz NET
MÜLGA (ESKİ) Yazışma Usulü Hk., Tasinmaz NET tarafından oluşturuldu
Genelge No: 1474

Genelge Tarihi: 14.01.1985

Konusu: Yazışma Usulü Hk.İlgi: 1) 11/Haziran/1960 gün 1330 sayılı genelge.

2) 14/Nizan/1978 gün ve 4-1-1-7/2251 -2257 sayılı genelge.

Hizmetin daha hızlı yürütülmesi amacı ile, Tapulama ve Kadastro Müdürlüklerinin Genel Müdürlükle olan mesleki konulardaki yazışmalarını doğrudan yapmaları ilgi (1), Tapu Sicil Muhafızlıklarınında yazışmalarını Grup Tapu Sicil Müdürlükleri aracılığı ile yapmaları ilgi (2) genelgelerle bildirilmişti.

Bu kerre, 2997 sayılı teşkilat yasası, 26/Eylül/1984 tarih 3045 sayılı yasa ile değiştirilerek yeni düzenleme yapılmıştır. Buna göre, Tapulama Müdürlükleri ve tapu fen kuruluşları kaldırılarak hizmetler Kadastro Müdürlüğü bünyesinde toplanmış, Tapu Sicil Muhafızlığı ünvanı ise Tapu Sicil Müdürlüğü olarak değiştirilmiştir.

Grup Tapu Sicil Müdürlükleri de, Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlükleri olarak düzenlenip her iki birimin üst kuruluşu haline getirilmiştir.

Hizmetlerin ahenkli yürütülmesi ve kademeler arasındaki koordinasyonun sağlanması amacı ile Tapu Sicil Müdürlükleri ve Kadastro Müdürlüklerinin mesleki konulardaki her türlü müktezayı gerektiren yazışmalarını bağlı bulundukları bölge müdürlükleir aracılğı ile yapacaklar, Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlükleri ise, bölgeleri dahalindeki Tapu Sicil ve Kadastro Müdürlüklerinin müktezayı gerektirir yazılarını inceleyip olunacak işlemi mahalline bildireceklerdir. Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüklerince yapılacak her türlü araştırma ve incelemeye rağmen, soru konusu edilen hususlarda kesin bir cevap verilmemesi halinde, belgeleriyle birlikte müdürlük görüşüde belirtilmek suretiyle konu merkeze intikal ettirilecektir.

3045 sayılı kanun ile daire başkanlıklarının görevleri açık ve seçik olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Bu itibarla merkeze intikalinde zaruret bulunan konuların bölge müdürlüğünce hangi daire başkanlığını ilgilendiridiği tesbit edilerek, dağıtımının ona göre yazılması gerekmektedir.

Tasarruf İşlemleri Dairesi Başkanlığına intikal ettirilecek konuların idari, teknik ve mali içerikli olmaması gerekmektedir. Akit, tescil ve tesbit işlemlerine ilişkin olup mükteza tayinini icap ettiren konular bu daireye gönderilmelidir. Bu suretle, gerek Genel Müdürlüğün yoğun iş hacminin hafifletilmesi, gerekse işlemlerin süratle sonuçlandırılması ve daireler arasında iş uyumu sağlanmış olacaktır.

Uygulamanın buna göre sürdürülmesine azami şekilde özen gösterilerek gereksiz yazışmalara sebebiyet verilmemesini önemle rica ederim.

Halim Çorbalı
Genel Müdür

İşimiz TAŞINMAZ; Gücümüz NET
Taşınmaz.NET

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  • İzin Verilmeyen: yeni konu oluşturun.
  • İzin Verilmeyen: yanıtlayın.
  • İzin Verilmeyen: iletinizi düzenleyin.
Sorumlular: Tasinmaz NET
No upcoming Birthdays
Sayfa oluşturma süresi: 0.280 saniye
Geliştiren: Kunena Forum

Misafirlerimiz

Bugün 775

Bu Hafta 4414

Bu Ay 17363

Tümü 418339

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Aktif Kullanıcılar