Giriş Kayıt

Giriş

file Soru MÜLGA (ESKİ) Geçici İşçi.

  • Tasinmaz NET
  • Tasinmaz NET Kullanıcısının Avatarı Konu Yazarı
  • Çevrimdışı
  • Yönetici
  • Yönetici
  • İşimiz Taşınmaz Gücümüz NET Tasinmaz.NET
Çok
3 yıl 3 ay önce #1 Yazan: Tasinmaz NET
MÜLGA (ESKİ) Geçici İşçi., Tasinmaz NET tarafından oluşturuldu
T.C.
BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞI
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanlığı

Sayı : B.09.01.TKG-0-71-03-904.01-S/ 15228 12 /04 /2007
Konu : Geçici İşçi.

GENELGE NO:1645

2007/7

………. TAPU VE KADASTRO ….. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNEGenel Müdürlüğümüz Merkez ve Taşra Teşkilatında istihdam edilen ve özlük hakları Genel Bütçeden veya Döner Sermaye Bütçesinden karşılanan geçici işçiler hakkında taşra birimlerimizce yapılan bazı uygulamalar ile ilgili genel müdürlüğümüze birtakım talep ve şikayetler iletilmektedir.
Bilindiği gibi “Geçici işçi istihdamı”, kamu personel istihdamı türlerinden işçi kapsamında yer almakta, bu nedenle de geçici işçilere 4857 sayılı İş Kanunu Hükümleri uygulanmaktadır. Genel Müdürlüğümüz bünyesinde istihdam edilen geçici işçi kadroları her yıl Maliye Bakanlığınca vize edildikten sonra kadro sayısı ve süresi belirtilen dağılım cetvelleri ilgili birimlere gönderilmekte, işçi alımları bu birimlerimizce gerçekleştirilmektedir. Gerek ilk defa işçi alımında gerekse daha önceki yıllarda çalışmış işçilerin yeniden sözleşme yapılarak işe başlatılmasında 4857 sayılı kanun ile diğer kanun ve yönetmelik hükümleri doğrultusunda işlem yapılması gerekmektedir.
Bu nedenle;
-Herhangi bir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sona ermesinden başlayarak iki ay içinde işe girmek istedikleri takdirde işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat öder.(4857 Sayılı İş Kanunu Madde 31 son fıkrası) hükmü bulunduğundan askerlik nedeniyle sözleşmesi askıya alınan ve bu nedenle boşalan geçici işçinin kadrosuna bir başkasının alınmaması,
- Genel Müdürlüğümüzce gönderilen vizeli cetvellerde belirtilen sayı ve süre dışında hiçbir şekilde sigortasız işçi çalıştırılmaması ve işten ayrılma veya herhangi bir nedenle boşalan işçi kadrosunun Personel Dairesi Başkanlığına bildirilmesi hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi,
- Genel Müdürlüğümüz Web sitesinin ‘‘Duyurular’’ bölümünde Müfettişlerimizce kapsamlı bir şekilde hazırlanan “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra Birimleri ile Döner Sermaye İşletmesinde Çalıştırılan Geçici İşçilere ait Mevzuat Uygulamasına dair Açıklamalar” mevcut olup, geçici işçiler ile ilgili tüm işlemlerin bu açıklamalar, 4857 sayılı İş Kanunu, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ile ilgili Yönetmelikler doğrultusunda gerçekleştirilmesi ve mevzuat dışı uygulamalardan kaçınılması hususunda Bölge Müdürlüğünüze bağlı tüm birimlere duyurulmasını önemle rica ederim.


Mehmet Zeki ADLI
Genel Müdür V.

İşimiz TAŞINMAZ; Gücümüz NET
Taşınmaz.NET

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  • İzin Verilmeyen: yeni konu oluşturun.
  • İzin Verilmeyen: yanıtlayın.
  • İzin Verilmeyen: iletinizi düzenleyin.
Sorumlular: Tasinmaz NET
No upcoming Birthdays
Sayfa oluşturma süresi: 0.326 saniye
Geliştiren: Kunena Forum

Misafirlerimiz

Bugün 778

Bu Hafta 4417

Bu Ay 17366

Tümü 418342

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Your browser doesn't support this tag cloud

Aktif Kullanıcılar